وطن لرن - آموزش فارسی

خانه / سیسکو (مدارک) / CCNA / Loopback Interface چیست؟

Loopback Interface چیست؟

Loopback Interface

Loopback Interface یک Interface مجازی یا Logical است که روی روترهای سیسکو تعریف می شود. Loopback Interface مانند Interface های فیزیکی مثل Fast Ethernet یا Gigabit Ethernet نیست. واقعا هدف از ایجاد کردن Loopback Interface چیست ؟ این Interface نه به پورت ها یا Interface های فیزیکی روتر سیسکو متصل می شود و نه شبکه ای می تواند به آن متصل شود ، در واقع به نظر می رسد وجود چنین Interface ای فقط باعث هدر رفتن آدرس های IP موجود در شبکه شود اما برخلاف تصوری که می شود کاربردهای زیادی دارد.

اگر با ویندوز کار کرده باشید ( خوب پیش میاد سیسکویی جماعت با Cisco IOS فیسبوک چک کنه D: ) ، با آدرس Loopback تاحدودی آشنایی دارید که بصورت آدرس ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ در کامپیوتر وجود داشت و شما با Ping کردن این آدرس در واقع ترافیک را به داخل کارت شبکه مجددا بازگشت می دادید و به این روش تنظیمات TCP//IP را تست می کردید. در روترهای سیسکو آدرس های IP ای که بصورت Loopback تعریف می شوندبه هیچ interface فیزیکی متصل نمی شوند که شما بخواهید آن را ببینید.


در واقع Loopback Interface یکی از ابزارهای قدرتمند است که در هر زیرساختاری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و مهمترین ویژگی این Interface این است که هیچوقت down نمی شود مگر اینکه خود دستگاه بصورت کامل خاموش شود. این پایداری باعث می شود که فرآیند هایی که نیاز به آدرس IP برای شناسایی دستگاه های شبکه دارند براحتی با استفاده از Loopback Interface دستگاه های شبکه را شناسایی کنند و در واقع Loopback Interface به عنوان یک Identifier یا شناسه در شبکه می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. یکی از پرکاربردترین استفاده هایی که از Loopback Interface می شود در پروتکل مسیریابی OSPF است ، آدرس IP که شما برای Loopback Interface انتخاب می کنید در واقع تعیین کننده OSPF Router ID در این پروتکل است. Router ID در پیاده سازی OSPF یکی از مسائل بسیار مهم به شمار می رود.

همانطور که اشاره کردیم loopback interface همیشه up است و به همین دلیل به پروتکل Border Gateway Protocol یا BGP اجازه می دهد که neighborship بین دو روتر در شبکه را حتی زمانیکه یک interface فیزیکی down شده است up نگه دارد. کاربرد دیگر loopback interface در پروتکل های RSRB و DLSW است که در این پروتکل ها به عنوان Termination Point یا نقطه پایانی مورد استفاده قرار می گیرد. دقت کنید که حتی اگر Interface فیزیکی روتر شما down باشد loopback interface روتر فعال است و همیشه در دسترس می باشد. بصورت پیشفرض روترها دارای loopback interface نیستند و در واقع این قابلیت روی آنها فعال نشده است ، اما شما می توانید براحتی آن را ایجاد کنید ، ساختار دستوراتی که باید برای ایجاد کردن loopback interface در روتر سیسکو بکار بروند به شکل زیر می باشد :

Router(Config)#int loopback (loopback_interface_number)
Router(Config-if)#ip address (ip_address) (subnet_mask)

برای ایجاد کردن loopback interface کافیست دستورات زیر را در IOS وارد کنید :


Router(config)#interface loopback 1
Router(config-if)#ip address 192.168.0.1 255.255.255.0
Router(config-if)#exit

عدد یک در دستور بالا شماره loopback interface را نشان می دهد که بصورت local روی روتر معتبر است ، برای اینکه مطمئن شوید که interface ای که ساخته اید به درستی کار می کند کافیست دستور show ip interface birief را وارد کنید و نتیجه را به شکل زیر در IOS مشاهده کنید :


Serial0/0 unassigned YES unset administratively down down
Serial0/1 unassigned YES unset administratively down down
Serial0/2 unassigned YES unset administratively down down
Serial0/3 unassigned YES unset administratively down down
FastEthernet1/0 unassigned YES unset administratively down down
Loopback1 192.168.0.1 YES manual up up

همانطور که مشاهده می کنید ، interface ای که ساخته اید به سرعت در حالت up قرار می گیرد و به شما نمایش داده می شود حتی در صورتیک همه interface های دیگر روتر در حالت down قرار داشته باشند. Loopback interface ها یکی از بهترین ابزارهای مدیریتی هستند که شما می توانید در ساده ترین حالت ممکن از آنها برای Remote Connection به روتر و همچنین ping کردن و تست ارتباط با روتر استفاده کنید

 نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره سیسکو وب سایت توسینسو 

Print Friendly, PDF & Email