وطن لرن - آموزش فارسی

خانه / کتابخانه / Administrative Distance چیست؟

Administrative Distance چیست؟

Administrative Distance چیست؟

برای این ساعت از وطن لرن مفهوم Administrative Distance را آماده کرده اییم که امیدواریم از آن استفاده لازم را ببرید. اگر روتری چند مسیر مختلف برای رسیدن به یک مقصد داشته باشد، مسیری را که کمترین متریک را دارد در جدول مسیریابی خود قرار میدهد. اگر روتر برای رسیدن به مقصد چند مسیر مختلف با متریک یکسان داشته باشد، با توجه به پارامتر Max path میتواند چند مسیر مختلف با متریک یکسان را در جدول مسیریابی خود قرار دهد.
سوالی که مطرح میشود این است که اگر یک روتر، برای رسیدن به مقصد خاص، چند مسیر از چند Routing Protocol مختلف داشته باشد کدام مسیر را در جدول مسیریابی قرار داده و بر اساس آن پکتها را Route میکند؟ اگر مایل به به یادگیری AD و یافتن پاسخ این سوال میباشید به ادامه مطلب رجوع کنید…

ممکن است این سوال مطرح شود که چطور ممکن است در یک شبکه چند Routing Protocol مختلف داشته باشیم؟
این امر دلایل مختلفی میتواند داشته باشد مثلاً Multivendor بودن تجهیزات شبکه، بعنوان مثال در شبکه خود از EIGRP استفاده کنیم و روترهای غیر سیسکویی EIGRP را ساپورت نکنند ( البته در حال حاضر برخی تجهیزات غیر سیسکویی هم EIGRP را ساپورت میکنند ) یا ممکن است بخواهیم Routing Protocol شبکه را بدلیل Scable نبودن از RIP به OSPF تغییر بدهیم و از آنجاییکه این تغییر زمانبر خواهد بود، ممکن است در مرحله تغییر چندید Routing protocol در شبکه داشته باشیم.
در این حالت اگر روتری یک Route به مقصد خاص را از چندین Routing protocol مختلف دریافت کرده باشد، Route ی را در جدول مسیریابی خود قرار میدهد که Administrative Distance کمتری داشته باشد.
در دسته بندی Routing Protocol ها ، Connected و Static جزء بهترین Routing Protocol ها هستند.BGP از EIGRP و EIGRP بهتر از OSPF و OSPF بهتر از RIP می باشد.

Administrative Distance چیست؟

در مثال فوق، RIP بعنوان Routiong Protocol شبکه میباشد.اگر در Router1  خروجی کامند Show ip route را مشاهده کنیم، دو تا مسیر با Administrative Distance یکسان تا ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۰/۲۴ خواهیم داشت، دلیل آنهم متریک یکسان از طریق R1-R2-R4 و R1-R3-R4 می باشد.
حال اگر Router1 مسیر تا ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۰/۲۴ را از طریق یک Routing Protocol دیگر که AD آن کمتر است یاد گرفته باشد، آنرا جایگزین مسیر RIP در جدول مسیریابی خود میکند.بعنوان مثال یک مسیر Static به مقصد ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۰/۲۴ بر روی Router1 و Router3 مینویسیم.با توجه به اینکه وقتی پکت از Router1 به Router2 میرسد باید بتواند همین مسیر را برگردد بنابراین باید بر روی Router4 و Router3 نیز Static Route به ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۰/۲۴ بنویسیم.اگر بعد از انجام عملیات فوق ، با استفاده از کامند Show ip route محتویات جدول مسیریابی Router1 را مشاهده کنیم، می بینیم که مسیر استاتیک جایگزین مسیر RIP شده است.
ما میتوانیم مقدار AD را بصورت دستی تغییر دهیم تا بتوانیم Policy Base Routing در شبکه خودمان داشته باشیم.فرض کنید دو Routing Protocol شبکه ما OSPF و RIP می باشند.روتر مسیری را که از طریق OSPF به یک مقصد خاص یاد گرفته است در جدول روتینگ خود قرار میدهد زیرا AD آن کمتر از RIP می باشد.اگر پهنای باند مسیری که OSPF یاد گرفته باشد ، پر باشد ما میتوانیم با تغییر AD ، پکت از سمت مسیری که RIP یاد گرفته است بطرف مقصد Route  شود.

در ادامه جدول پروتکل های مسیریابی به همراه میزان AD آنها و علامت آن ها در سیسکو برای شما قرار می دهیم امید است که از این آموزش استفاده ی لازم را برده باشید.

Administrative Distance چیست؟

Print Friendly, PDF & Email