وطن لرن - آموزش فارسی

خانه / سیسکو (مدارک) / CCNA / آموزش ست کردن پسورد در قسمت های مختلف روتر سیسکو

آموزش ست کردن پسورد در قسمت های مختلف روتر سیسکو

Cisco-device-Password

در این پست از وطن لرن بر آن شدیم تا ست کردن پسورد در قسمت های مختلف دیوایس های سیسکو را آموزش دهیم. همانطور که میدانید روش های مختلفی برای دسترسی به روتر، سوئیچ یا دیوایس های سیسکو وجود دارد مانند پورت کنسول Console و پورت های مجازی Line Vty و … و سطح هایی که درسیسکو وجود دارد که میتوان برای امنیت بیشتر از قابلیت ست کردن پسورد در این قسمت ها استفاده کرد. برای یادگیری این آموزش از وطن لرن با ما همراه باشید در ادامه ی مطلب …

Console Port: برای قراردادن پسورد روی پورت کنسول یا Console Port روترهای سیسکو مراحل زیر را دنبال کنید :

Router(config)# line console 0
Router(config-line)# password vatanlearn
Router(config-line)# login
Router(config-line#Ctrl-Z
Router#
AUX Port: برای قراردادن پسورد روی پورت AUX روترهای سیسکو مراحل زیر را دنبال کنید :
Router#config t
Router(config)#line aux 0
Router(config-line)#password vatanlearn
Router(config-line)#login
Router(config-line)# Ctrl-Z
Router#
VTY Line: قراردادن پسورد برای پورت VTY بسیار شبیه همان مواردی است که برای پورت های کنسول و Aux نیز انجام شد. تنها تفاوت در این است که ما معمولا ۵ پورت VTY مجازی روی روتر به نامهای ۰ و ۱ و ۲و ۳و ۴ داریم. شما می توانید برای ساده تر شدن کار از یک shortcut به شکل ۰ ۴ به معنی ۰ تا ۴ استفاده کنید که بصورت یکجا برای همه پورت های VTY پسورد در نظر بگیرد. برای انجام اینکار مراحل زیر را انجام دهید :
Router#config t
Router(config)#line vty 0 4
Router(config-line)#password vatanlearn
Router(config-line)#login
Router(config-line)# Ctrl-Z
Router#
Privileged Mode: در Privileged Mode پسورد به دو شکل بر روی روتر قرار می گیرد ، حالت اول رمزنگاری نشده و حالت دوم رمزنگاری شده ، برای قرار دادن پسورد رمزنگاری نشده یا Enable Password به روش زیر عمل می کنیم :
Router#config t
Router(config)#enable password vatanlearn
Router(config-line)# Ctrl-Z
Router#
در حالت اول به دلیل رمزنگاری نشدن پسورد براحتی این رمز عبور قابل مشاهده می باشد ، برای اینکه رمز عبور شما بصورت رمزنگاری شده در روتر نگهداری شود شما می توانید با استفاده از دستور Enable Secret به روش زیر پسورد رمزنگاری شده روی روتر قرار دهید :
Router#config t
Router(config)#enable secret vatanlearn
Router(config-line)# Ctrl-Z
Router#
 

نکته : دستور login  در قسمت  VTY لازم و ضروری نمیباشد چون به صورت پیش فرض در IOS  سیسکو این مورد برای نمایش هشدار فعال شده میباشد ولی وارد کردن مجدد این دستور موردی ندارد.

نکته : در قسمت Privileged Mode هم میتوان Password و هم Secret را فعال کرد ولی نمیتوان کلمه عبور مشابه داد {با وارد کردن کلمه ی مشابه سیسکو به شما برای تعویض کلمه عبور اخطار میدهد} و پیش فرض سیسکو به این صورت میباشد که با فعال شدن Secret دیگر کلمه ی عبور فعال شده در Password از شما درخواست نمیشود و غیر فعال میشود چون از لحاظ امنیت Secret قوی تر  میباشد، پس لزومی بر فعال کردن هر دو مورد نمیباشد

 

منبع : وبگاه فارسی آی تی پرو

Print Friendly, PDF & Email